Ναι! Υπάρχουν και τα Θετικά Ρίσκα
Πολλοί στην Ελλάδα τη λέξη «risk» την μεταφράζοουν ως «κίνδυνο». Δηλαδή ως κάτι «κακό», «καταστροφικό» που θα πρέπει οπωσδήποτε να το αποφύγουμε.
Όμως τι θα γινόταν αν μεταφράζαμε τη λέξη «risk» ακριβώς όπως πρέπει; Δηλαδή «ρίσκο»;
Και γιατί το λέω αυτό;
Γιατί πολύ απλά τα ρίσκα δεν εμπεριέχουν πάντα την έννοια του επικίνδυνου, του καταστροφικού. Υπάρχουν και τα θετικά ρίσκα και αυτά είναι πιο δύσκολο να τα ανακαλύψουμε γιατί πολύ απλά δεν έχουμε μάθει να σκεφτόμαστε «αλλιώς». Να σκεφτόμαστε ότι υπάρχει πιθανότητα σε κάθε project που υλοποιούμε, λόγω των συνθηκών του εξωτερικού ή και του εσωτερικού περιβάλλοντος μιας επιχείρησης/οργανισμού ή/και λόγω των δράσεων και των παραδοτέων του έργου να δημιουργηθούν εκείνες οι συνθήκες τις οποίες αν τις «εκμεταλλευτούμε» θα βγούμε κερδισμένοι.
Και δίνω ευθύς αμέσως ένα παράδειγμα.
Ας πούμε ότι έχουμε μία επιχείρηση με πέντε (5) εργαζόμενους της οποίας το αντικείμενο εργασιών είναι η διακίνηση/εμπορία αγροδιατροφικών προϊόντων. Ο διευθυντής της εταιρείας για να αναπτύξει τις δράσεις της επιχείρησης και για να μπορεί να παρέχει πιο ποιοτικές υπηρεσίες στους πελάτες της κάνει ένα reengineering και εγκαθιστά ένα νέο λογισμικό CRM.
Το project αυτό, της εγκατάστασης του νέου λογισμικού δηλαδή, έχει και ένα υποέργο με τίτλο «εκπαίδευση προσωπικού στο νέο λογισμικό». Κατά τη δημιουργία του Πλάνου Διαχείρισης Έργου-Project Management Plan, η ομάδα έργου μαζί με το διαχειριστή έργου προσπαθούν να καταγράψουν τα πιθανά ρίσκα και να βρουν τρόπους αποφυγής ή/και αντιμετώπισης αυτών. Ένα από τα πιο πιθανά ρίσκα, που ανήκει στην κατηγορία «Ρίσκα-Κίνδυνοι» είναι κάποιοι από τους υπαλλήλους να μην καταφέρουν να χρησιμοποιήσουν το νέο λογισμικό όπως θα έπρεπε και έτσι να μην είναι αποδοτικοί. Όμως υπάρχει κι ένα ακόμα ρίσκο το οποίο ανήκει στην κατηγορία «Ρίσκα-Ευκαιρίες». Και ποιο είναι αυτό;
Υπάρχει η πιθανότητα μ’ αυτό το νέο λογισμικό κάποιοι υπάλληλοι να ολοκληρώνουν πιο γρήγορα τις εργασίες που τους ανατίθενται και να τους περισσεύει χρόνος. Και σ’ αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να υπάρχει ένα σχέδιο δράσης το οποίο θα «εκμεταλλεύεται» αυτήν την ευκαιρία. Θα δίνει λύσεις στο πώς θα μπορούσαν αυτές οι «κενές» ώρες να καλυφθούν δημιουργικά.
Εκτός του ότι θα πρέπει σε κάθε project να εφαρμόζουμε τη Διαχείριση Ρίσκου-Risk Management (κάτι σχεδόν άγνωστο στην Ελλάδα) θα πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε θετικά για τα ρίσκα. Και δεν αναφέρομαι στο γνωστό «πίσω από κάθε πρόβλημα υπάρχει μία ευκαιρία».
Αναφέρομαι σε έναν νέο τρόπο ύπαρξης και δράσης ο οποίος μπορεί να μας βοηθήσει να αναπτύσσουμε επιχειρήσεις πιο γρήγορα, με λιγότερα έξοδα και φυσικά με πιο αποδοτικό και αποτελεσματικό τρόπο.
Μην τρέχετε να ξεφύγετε από τα ρίσκα! Μην τα φοβάστε! Μπορεί να κρύβουν κάποιο «θησαυρό» προσωπικής και επιχειρησιακής εξέλιξης! Αρκεί φυσικά να τα αντιμετωπίζετε σύμφωνα με τις καλές πρακτικές του Risk Management!
Δήμητρα Ζερβάκη, EMBA, PMP, TTT